Rok Mikołaja Kopernika w szczególny sposób przyczynia się do wzrostu zainteresowania postacią słynnego astronoma. Historię jego życia można poznawać na różne sposoby: czytając publikacje, oglądając materiały telewizyjne, słuchając audycji radiowych czy podcastów, których gośćmi są naukowcy zajmujący się biografią Kopernika lub naukami ścisłymi. Można zgłębiać tajniki astronomii i dawnych sposobów prowadzenia obserwacji nieba, jak również poznawać życie prywatne Kopernika, dowiadywać się, z kim utrzymywał kontakty, jak wyglądała jego codzienność. Co ważne, wcale nie trzeba wybierać pomiędzy jednym a drugim, a jeśli dodamy do tego aktywność turystyczną, dotrzemy również do miejsc, w których Kopernik mieszkał i bywał.
Takie możliwości daje drogowy Szlak Kopernikowski. Został on poprowadzony głównie przez miejscowości, z którymi astronom był związany. W województwie warmińsko-mazurskim jego trasa przebiega przez: Kurzętnik, Nowe Miasto Lubawskie, Lubawę, Olsztynek, Olsztyn, Dobre Miasto, Lidzbark Warmiński, Ornetę, Pieniężno, Braniewo, Frombork, Tolkmicko i Elbląg. Przemierzenie tego szlaku to dobry pomysł na spędzenie urlopu o każdej porze roku. W każdym z miast można znaleźć noclegi, lokale gastronomiczne oraz, co najważniejsze, zabytki z czasów średniowiecza i późniejszych okresów. Odwiedzając miejscowości związane z życiem naukowym i prywatnym Kopernika, warto pamiętać, że choć najdłużej mieszkał w Lidzbarku Warmińskim, Olsztynie i Fromborku, to bywał też w wielu innych miejscach na szlaku. A jeśli nawet gdzieś nie bywał, to zachowały się tam budowle, które pamiętają jego czasy.
Na przykład w Nowym Mieście Lubawskim są to dwie XIV-wieczne gotyckie bramy i kościół św. Tomasza Apostoła ukończony w XV w. Niecałe 30 km od miasta znajduje się wieś Truszczyny, gdzie działa obserwatorium astronomiczne. Prowadzone są w nim badania obiektów i zjawisk w przestrzeni kosmicznej, a także działania edukacyjne. Przemierzając szlak, warto zajechać do Lubawy, dawnego miasta biskupów chełmińskich. Z zamku, który zbudowano tam w I połowie XIV w., pozostały fragmenty murów z basztą. Jednak w ostatnich latach teren zamku zrewitalizowano, odtwarzając dwa skrzydła zabudowy w nowoczesnej formie. W zamku gościł Mikołaja Kopernika i to właśnie tutaj, za namową swojego przyjaciela biskupa Tiedemanna Giesego oraz Jerzego Retyka, podjął decyzję o wydaniu dzieła ,,O obrotach sfer niebieskich”. Warto tutaj odwiedzić kościół św. Anny z XIV w., a także drewniany kościół św. Barbary oraz kościół św. Jana Chrzciciela.
Podróżując szlakiem, nie omijajmy Olsztynka i znajdującego się w tym mieście Parku Etnograficznego Muzeum Budownictwa Ludowego. Po drodze do Olsztyna miniemy jeszcze Gryźliny i Stawigudę, w których Kopernik bywał kilkukrotnie w sprawach związanych z administrowaniem tymi terenami. Gdy dotrzemy do Olsztyna, warto, abyśmy na jego zwiedzanie przeznaczyli więcej niż jeden dzień. W tutejszym zamku Kopernik mieszkał i pracował przez kilka lat, pozostawiając wyrysowaną na ścianie krużganku tablicę astronomiczną, która posłużyła mu do wyznaczenia momentu równonocy wiosennej, niezbędnego do prac nad reformą kalendarza. Obecnie w zamku działa Muzeum Warmii i Mazur. Ciekawych wrażeń dostarczy nam również wizyta w olsztyńskim planetarium astronomicznym.
Ważnym punktem na trasie jest oczywiście Lidzbark Warmiński, w którym Kopernik przebywał około 7 lat. Mieszkał wówczas w zamku biskupów warmińskich, w którym obecnie mieści się Muzeum Warmińskie. Jadąc dalej, nie można nie odwiedzić pięknego barokowego kościoła w Krośnie, który został zbudowany w symbolicznym miejscu. Jak podaje legenda, przed wiekami dzieci znalazły w rzece figurkę Matki Bożej. Nurt rzeki został zmieniony, a w miejscu tego zdarzenia postawiono kościół. Kolejne odcinki szlaku wiodą przez Ornetę, Pieniężno i Braniewo do Fromborka. W tym ostatnim mieście wznosi się okazałe warowne Wzgórze Katedralne. Kopernik spędził tu blisko 30 lat, a obecnie w kompleksie działa poświęcone mu muzeum. Ostatnim etapem podróży szlakiem jest Elbląg, którego zwiedzanie warto rozłożyć na kilka dni.
Aby poczuć klimat krainy, która stała się małą ojczyzną Kopernika, nie trzeba przemierzać szlaku w całości. Przewodnik po trasie (dostępny na www.szlakkopernikowski.pl) dzieli ją na kilka odcinków, co sprzyja lepszemu poznawaniu odwiedzanych miejsc i zgłębianiu wiedzy. Przemierzając szlak, podążamy śladami licznych podróży Mikołaja Kopernika po terenach obecnego województwa warmińsko-mazurskiego, głównie na obszarze historycznej Warmii, którą astronom nazywał „odległym zakątkiem ziemi” i „kraikiem na końcu świata”.
1