Gdy myślimy o prezentach, od razu pojawiają się skojarzenia ze świętami. Szczególnie, kiedy za oknami widzimy już śnieg i zaczynamy odliczanie czasu do pojawienia się pierwszej gwiazdki. Są prezenty, które dobrze zdadzą egzamin zarówno w Święta Bożego Narodzenia, jak i z innej okazji. Przyjrzyjmy się kilku lokalnym inspiracjom w tym względzie.
Poszukując prezentu, możemy posłużyć się różnymi kluczami. Według najprostszego: dla pani dobre będą kosmetyki i zestawy relaksacyjne, dla pana – gadżety, książki, wyroby kulinarne, dla dzieci – zabawki, a dla przyjaciół – np. piękna ceramika. W naszym regionie znajdziemy wiele miejsc, w których możemy kupić lokalne wyroby rękodzielnicze. Są one lepszej jakości niż te z masowej produkcji i wyróżniają się na ich tle oryginalnością. Taki wyszukany, pomysłowy prezent z pewnością zostanie doceniony nie tylko pod choinką.
Dobrą propozycją upominku jest świeca. U rękodzielników znajdziemy świece robione ręcznie, bez użycia sztucznych aromatów i barwników. A wyroby hand made nieustannie są w modzie. Wyjątkowe może być również wzornictwo świec. Coraz częściej przybierają one interesujące i nietypowe formy. Świeca w kształcie baby pruskiej to doskonała pamiątka z pobytu na Warmii i Mazurach, a także prezent dla gości spoza regionu. Inny nietypowy kształt to „warmińska Wenus”, która przypomina słynną Wenus paleolityczną i – można powiedzieć – wpisuje się w nurt ciałopozytywności. Między innymi takie świece znajdziemy w Tyglu Warmińskim.
Jeśli chcemy zaskoczyć obdarowywanego, poszukajmy wyrobów artystycznych. Tutaj kłania się nam ceramika i jej wyjątkowe formy, które proponuje Kaflarnia Warmińska. Wyrabiane są tam kubki ze wzorami ludowymi, figurki bab pruskich, garnuszki i oczywiście kafle z pięknymi zdobieniami. Hitem są piękne mazurskie koniki weselne, które kilka lat temu zwyciężyły w konkursie „Pamiątka regionu Warmii i Mazur”. Świetnie będą wyglądały na półce z książkami, obok ulubionych filiżanek, a także pośród wystroju bożonarodzeniowego stołu.
Ceramikę oferuje również pracownia Letycji Staniszewskiej, która po studiach artystycznych w Londynie powróciła w rodzinne strony i utworzyła Cegielnię Art. Na miejscu urządzono galerię prac. Można tam też wziąć udział w weekendowych warsztatach rękodzielniczych i odpocząć w gospodarstwie agroturystycznym.
Każdy z nas zna kogoś, komu naprawdę trudno jest kupić udany prezent. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest podarowanie wspólnych doświadczeń zamiast przedmiotów. Voucher na warsztaty, wejściówka na specjalne wydarzenie kulturalne lub po prostu wspólna wycieczka w ciekawe miejsce – to mogłoby ucieszyć tych, których trudno zadowolić. Właśnie na takie wyjątkowe chwile zaprasza Płonka Podleśna. Tam weźmiemy udział w warsztatach tłoczenia olejów, wyrabiania naturalnych mydeł i innych kosmetyków. Można tam również zakupić gotowe produkty: świece, produkty do pielęgnacji ciała, a nawet poduchy siennikowe. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy szukają prezentu w klimacie slow life, bliskiego naturze.
Jeśli chcemy podarować drugiej osobie wspólnie spędzony czas, dobrym pomysłem będzie również odwiedzenie Lawendowego Pola , czyli pierwszej na Warmii plantacji lawendy. Możemy tu skorzystać z oferty agroturystycznej i warsztatowej w pięknym i pachnącym otoczeniu natury, nauczyć się piec tradycyjne chleby oraz wyrabiać naturalne kosmetyki. Wykonane wyroby możemy zabrać do domu, a dodatkowo też zakupić tu zestawy prezentowe z olejkami lawendowymi, tomiki poezji, a także ciasteczka o smaku… wiadomym.
Jeśli ktoś interesuje się dawnymi słowiańskimi wierzeniami i kulturą, upominkiem dla niego – choć niekoniecznie świątecznym – mogą być wyroby Marcina Piątkowskiego, twórcy marki Korzenie. W jego ofercie znajdziemy kamienne rzeźby i figurki ukazujące postacie i symbole rodem z kultury i mitologii dawnych Słowian, baby pruskie czy Kłobuka.
Jako prezent dla kogoś, kto wolałby postać Kłobuka oglądać o poranku podczas picia kawy czy herbaty, polecamy kubki z tym legendarnym stworzeniem, wykonane przez Annę Miller-Lewandowską (Miller i Paskudy). Oczywiście to niejedyne wyroby nawiązujące do kultury ludowej, które znajdziemy w ofercie artystki. W jej manufakturze baśniowych pamiątek z Warmii i Mazur, oprócz wyrobów ceramicznych, czekają na nas również torby z tkaniny, skórzane zakładki do książek zdobione ludowymi wzorami, gry karciane, puzzle, tatuaże zmywalne z postaciami z legend, a także biżuteria. Duży wybór, a wszystko piękne i nawiązujące do naszego regionu. Takie prezenty zrobią dobre wrażenie zarówno pod choinką, jak i przy torcie urodzinowym.
Na koniec propozycja czegoś, co jest smaczne i zdrowe, czyli produktów marki Pani Jesień Naturalnie. Podczas jesiennych, zimowych, świątecznych i każdych innych wieczorów miło jest zaparzyć sobie aromatyczną herbatę z darów lasu i pola. Jeszcze milej jest wypić ją w dobrym towarzystwie. W dobranych przez Panią Jesień kompozycjach znajdują się zioła, płatki kwiatów, owoce. Są nie tylko smaczne, ale mają także dobroczynny wpływ na organizm. Wybrane smaki możemy zakupić w puszkach udekorowanych estetycznymi grafikami. Prezent w postaci herbaty sprawdzi się przy każdej okazji i z pewnością sprawi przyjemność obdarowanej osobie.
W naszym regionie wielu artystów i rękodzielników tworzy z pasją i miłością do natury – największego skarbu Warmii i Mazur. Każdy z proponowanych wyrobów: kubek, figurka czy zestaw naturalnych kosmetyków, został wykonany przez osobę, z którą możemy porozmawiać, którą możemy poznać i której możemy podziękować jej za pracę. W dzisiejszych czasach jest to wyjątkowe, tak samo jak unikalność samych przedmiotów. U rękodzielników nie znajdziemy przecież dwóch identycznych prac. Kontakt z lokalnym wytwórcą może pomóc nam znów poczuć magię świąt, jeśli gdzieś umknęła nam podczas zakupów w galeriach handlowych.
1