Choć winnice kojarzą się przede wszystkim ze słonecznymi regionami Francji, Włoch czy Hiszpanii, to nasz kraj też może poszczycić się ciekawymi winiarskimi tradycjami. Historia uprawy winorośli sięga u nas czasów średniowiecza. Uprawa ta upowszechniła się wraz z rozprzestrzenianiem się chrześcijaństwa, gdyż wino odgrywa istotną rolę w liturgii, a jego import w dawnych czasach był kosztowny i ryzykowny. Dlatego też winnice często powstawały przy klasztorach, a opiekowali się nimi mnisi.
Winiarstwo na ziemiach polskich rozwijało się powoli, ale systematycznie. Ślady po winnicach zachowały się nawet na terenach obecnych Mazur – np. nieopodal zamku krzyżackiego w Rynie. Ochłodzenie klimatu przyniosło kres uprawom winorośli. Jednak jego ocieplenie, obserwowane w ostatnich latach, sprzyja odradzaniu się krajowego winiarstwa. Powstają nowe winnice, a polscy winiarze wytwarzają trunki wysokiej klasy, zdobywające uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą.
Odrodzenie i odkrywanie tradycji winiarskich zaowocowało również wzrostem popularności enoturystyki. Jest to wyjątkowy sposób podróżowania, który umożliwia zanurzenie się w fascynującym świecie wina. Podczas zwiedzania możemy nie tylko podziwiać malownicze krajobrazy i poznawać atrakcje turystyczne, ale także odwiedzać lokalne winnice i rozkoszować się bogactwem smaków i aromatów trunków. Taką eskapadę śladem winiarskich tradycji w Krainie Tysiąca Jezior proponuje m.in. olsztyńska Provincja. My również zapraszamy do podróży po winnicach Warmii i Mazur.
Warmińska Winnica
Już niedaleko od Olsztyna można poczuć się niemal jak w Chateau Margaux. Winnica Warmińska w Skajbotach koło Barczewa to wspaniałe miejsce dla każdego miłośnika szlachetnego trunku. Można tu skosztować doskonałych win, zwłaszcza będącego chlubą winnicy Herkusa Monte (nazwę wino wzięło od najsłynniejszego wodza Prusów). Goście mają możliwość delektowania się aromatycznymi bukietami i dogadzania sobie wyszukanymi smakami, nie tylko winnymi. Warmińska Winnica, oprócz przedsięwzięć biznesowych, prowadzi także działalność promującą winne ogrody w naszym regionie. Więcej informacji tutaj [http://warminskawinnica.pl/]
Winnica Kolonia Rusek
Historia tej winnicy w okolicach Pasymia dowodzi, że odwagą i ciężką pracą można przekuć swoje marzenie w rzeczywistość. Dwóch pasjonatów, Wiktora Bruszewskiego i Wojciecha Bosaka, zjednoczył jeden cel: odtworzenie winnicy, która – jak odnotowano w źródłach historycznych – w XV w. istniała w pobliżu zamku w Rynie. W efekcie założyli ogród winny o powierzchni ok. 0,5 ha, usytuowany na stromym zboczu wzgórza, opadającym w stronę jeziora. Takie położenie umożliwia uprawę winorośli dziewięciu szczepów białych (sibera, muszkat odeski, aurora, bianka, jutrzenka, seyval blanc, traminer, siegerrebe) i trzech czerwonych (rondo, regent, léon millot).
Więcej informacji tutaj
Winnica Steinberg
Mazury Garbate to kraina na Pojezierzu Ełckim, cechująca się ostrym klimatem. Nie odstraszyło to innych pasjonatów, Bożenny i Leszka Chocianów, od założenia tu winnicy. Powstała ona w pobliżu wsi Szczecinowo nad jeziorem Szóstak Duży. Po latach eksperymentów właściciele doszli do wniosku, że na tym trudnym terenie najlepiej sprawdza się produkcja win gronowych. Skoncentrowanie się na tradycyjnych procesach uprawy winorośli i produkcji wina przyniosło właścicielom sukces, a ich trunki zagościły w kilku prestiżowych konkursach winiarskich. Na ogród winny składają się cztery niewielkie działki o łącznej powierzchni ok. 0,1 ha, co pozwala na uprawę ok. 450 krzewów winorośli. Więcej informacji tutaj [https://naszewinnice.pl/polskie-winnice/woj-warminsko-mazurskie/winnica-steinberg/]
Pobyt w winnicy i w winiarni to idealne rozwiązanie dla każdego, kto lubi łączyć przyjemne z pożytecznym, w szczególności odpoczynek na łonie natury z degustacją szlachetnych trunków. Odkrywajmy zatem Warmię i Mazury od „winnej” strony i cieszmy się darami soczystych gron.
1