Bez nich często nie wyobrażamy sobie udanych przygotowań do świąt. Jarmarki i kiermasze bożonarodzeniowe są stałym elementem na mapie grudniowych wydarzeń na Warmii i Mazurach. Według historyków pierwsze wzmianki o jarmarkach świątecznych organizowanych na terenie Warmii i Mazur pochodzą z XIV w., z czasów świetności państwa krzyżackiego.
Najstarszym znanym jest jarmark w Ostródzie, którego początki datują się na ok. 1356 r. Nieco późniejsze są wzmianki o jarmarkach w Ornecie (1359) oraz Nowym Mieście Elblągu (1381). Jarmarki były dla ówczesnych władz okazją do zjednania sobie poddanych oraz wzmocnienia handlu. Dlatego też zaczynały je organizować kolejne miasta: Lidzbark Warmiński (1400), Lubawa (1412) oraz Olsztyn (1452). O potrzebie i powodzeniu tych przedsięwzięć może świadczyć również to, że kontynuowano je także w okresie osłabienia państwa krzyżackiego, kiedy znaczna część jego terenów została przyłączona do Polski jako Prusy Królewskie.
Obecnie najważniejsze jarmarki nadal odbywają się w największych miastach. Oczywiście przez lata zmieniały się rozmiary i znaczenie ośrodków miejskich, co też przekładało się na rozmach organizowanych w nich jarmarków.
Więcej informacji znajdziecie pod adresem https://mazury.travel/jarmarki-bozonarodzeniowe-na-warmii-i-mazurach/