Jaka jest oferta Nidzicy/zamku w Nidzicy w ramach transregionalnej trasy Szlaku zamków gotyckich?
Zamek powstał w drugiej połowie XIV wieku i jest największym zamkiem krzyżackim na Mazurach o charakterze rezydencyjno-obronnym. Potężna, malownicza sylwetka zamku usytuowana na wzgórzu widoczna jest z każdej drogi dojazdowej do miasta. Przez teren gminy Nidzica przebiega ważna trasa komunikacyjna E-7 Warszawa-Gdańsk, co jest także atutem gminy. Aktualnie zamek stanowi centrum kultury, biznesu i turystyki. Zapraszamy Państwa do wizyty w nidzickim zamku oraz noclegu na zamku w pokojach gościnnych np. apartamencie marszałka napoleońskiego Michaela Neya. Zamek przygotowany jest do organizacji warsztatów, szkoleń, eventów i konferencji. Dodatkową atrakcją takich wydarzeń mogą być pokazy tańca z ogniem, dzienne lub nocne zwiedzanie zamku, biesiady średniowieczne połączone z pokazami rycerskimi, tańcem z ogniem, strzelaniem z łuku, rzutem toporkami. W ramach działalności kulturalnej Nidzickiego Ośrodka Kultury na terenie zamku organizowane są koncerty jazzowe (z plejadą gwiazd polskich i zagranicznych), koncerty rockowe, klasyczne, wystawy, występy teatralne, festiwal fantastyki, turnieje tańca oraz turnieje warcabowe, muzyczne, rycerskie, strongman i wiele, wiele innych.
Które zamki z województwa warmińsko-mazurskiego mają najbardziej atrakcyjną ofertę kulturową?
Prócz Nidzicy, z zamków położonych na Szlaku Zamków gotyckich w województwie warmińsko-mazurskim polecam dwa zamki. Pierwszym z nich jest zamek w Lidzbarku Warmińskim – historyczna rezydencja biskupów warmińskich, ośrodek ich władzy świeckiej i kościelnej na terenie diecezji warmińskiej. Drugim z nich jest zamek w Działdowie – zamek krzyżacki i dawna siedziba prokuratora zakonnego, później wójta. Dzisiejszą atrakcją Działdowa jest Interaktywna Wystawa Państwa Zakonu Krzyżackiego wybrana w 2014 roku jednym z „Siedmiu Nowych Cudów Polski” w ogólnopolskim plebiscycie National Geographic Traveler. Historia Zakonu przedstawiona jest w oparciu o interaktywne rozwiązania. Zwiedzający wchodzi w interakcję z prezentowanymi eksponatami w atrakcyjny wizualnie sposób, dzięki czemu wystawa zapewnia zupełnie nową jakość w poznawaniu historii.
Jaka grupa turystów najchętniej odwiedza zamek w Nidzicy?
Zamek w Nidzicy najchętniej odwiedzają wycieczki szkolne, turyści krajowi, turyści indywidualni, podróżujący na szlakach turystycznych, także w drodze do innych atrakcji np. w czasie podróży z centralnej Polski nad Morze Bałtyckie, ze względu na położenie Nidzicy na jednym ze szlaków komunikacyjnych.
Kiedy jest najlepszy czas/miesiąc na odwiedzenie zamku w Nidzicy?
Turyści najchętniej odwiedzają zamek w Nidzicy od maja do sierpnia. Zamek posiada ofertę całoroczną dla miłośników turystyki kulturowej i historycznej, dla których największą atrakcją są turnieje rycerskie. Turniej Rycerski na zamku w Nidzicy jest jedną z czołowych i zarazem największych imprez rycerskich w kraju, odbywa się corocznie tydzień przed inscenizacją bitwy pod Grunwaldem. Druga z imprez organizowana jest jako zimowy turniej rycerski tzw. „Rejza” na zamek w Nidzicy, nawiązuje do zimowych, zbrojnych wypraw Krzyżaków na ziemie plemion pruskich, jest pierwszą tego typu inicjatywą w Polsce.
Jakie są inne atrakcje i zabytki położone w pobliżu Nidzicy warte to zaproponowania turystom podróżującym po Szlaku Zamków Gotyckich?
Na Szlaku polecam zobaczyć: kamień tatarski którego nazwa wywodzi się od legendy, dotyczącej obrony miasta Nidzica przed najazdem Tatarów; Rezerwat przyrody Źródła rzeki Łyny im. prof. Romana Kobendzy; zabytkowy browar w Nidzicy zaliczany do XIX-wiecznej architektury przemysłowej; Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku – jednej z największych bitew w historii średniowiecznej Europy, stoczonej na polach pod Grunwaldem 15 lipca 1410 roku, w czasie trwania wielkiej wojny (1409–1411).
Proszę o krótki opis swojej osoby
Józef Kotwicki, st. specjalista ds. upowszechniania kultury, Nidzicki Ośrodek Kultury, 40 lat pracy w kulturze i 30 lat w turystyce.