Jaka jest oferta Kętrzyna/zamku w Kętrzynie w ramach transregionalnej trasy Szlaku zamków gotyckich?
Zamek w Kętrzynie jest jednym z ważniejszych obiektów na mapie turystycznej województwa warmińsko-mazurskiego. Włączony do Szlaku Zamków Gotyckich przyciąga z roku na rok coraz większą liczbę turystów. Jak dowiodły prowadzone w ostatnim czasie badania to właśnie zamki gotyckie są drugą po jeziorach atrakcją województwa warmińsko-mazurskiego. W większości okoliczne zamki stanowią własność prywatną, przystosowane na prowadzenie działalności gastronomiczno-hotelarskiej, co ogranicza ich powszechną dostępność. Zamek w Kętrzynie stanowi własność Miasta Kętrzyn i jest powszechnie dostępny z uwagi na prowadzoną w jego pomieszczeniach działalność kulturową. Odwiedzany jest przez turystów nie tylko ze względu na formę architektoniczną ale, może nawet przede wszystkim, ze względu na działające w nim Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego. W Muzeum gromadzone są zbiory związane przede wszystkim z historią miasta i regionu. Dużą ich część stanowią eksponaty z dziedziny sztuki, rzemiosła artystycznego, historii oraz archiwalia zabezpieczone w pierwszych latach powojennych przez założycielkę Muzeum Z. Licharewą. Od 2020 roku oferta Muzeum wzbogaciła się o salę multimedialną z makietą 3D na której prezentowana jest projekcja o historii miasta. Corocznie na okres sezonu letniego Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego przygotowuje atrakcyjne wystawy prezentowane na trzech kondygnacjach Zamku.
Które zamki z województwa warmińsko-mazurskiego mają najbardziej atrakcyjną ofertę kulturową?
Według mojej opinii najbardziej atrakcyjną ofertę kulturową oferuje zamek biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim. Obok historycznych wnętrz sukcesywnie restaurowanych dzięki pozyskiwaniu funduszy zewnętrznych, oferuje urozmaiconą ofertę wystawienniczą.
Jaka grupa turystów najchętniej odwiedza zamek w Kętrzynie?
W związku z obowiązującymi w latach ubiegłych tj. 2019-2021 obostrzeniami sanitarnymi oraz czasowym zamknięciem Muzeów i innych instytucji kulturalnych odnotowaliśmy większe zainteresowanie ofertą Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego odbiorców indywidualnych, podróżujących najczęściej z rodzinami.
Kiedy jest najlepszy czas/miesiąc na odwiedzenie zamku w Kętrzynie?
Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego prowadzi działalność wystawienniczą przez cały rok, najchętniej odwiedzane jest w sezonie letnim. Wówczas na zamku w Kętrzynie w ramach Letniej Sceny Zamkowej odbywają się koncerty i spektakle. Jednakże najchętniej odwiedzanym przez turystów wydarzeniem, organizowanym przez Muzeum od ponad siedemnastu lat jest Jarmark Średniowieczny na Św. Jakuba. W czasie Jarmarku odbywają się pokazy rzemiosł dawnych, można zobaczyć pracę kowala, wziąć udział w warsztatach prezentujących dawną kuchnię, warsztat garncarski umożliwi poznanie różnych technik lepienia naczyń, u papiernika będzie można wykonać papier czerpany by później w średniowiecznym scriptorium gęsim piórem wykaligrafować na nim swoje imię. Odbywają się pokazy z bicia monet, tkactwa, farbiarstwa, obróbki skóry, plecionkarstwa i tokarki. Przy zamku prezentowany jest obóz rycerski, w którym uczestnicy zapoznają się z uzbrojeniem rycerskim, sztukami walki a najmłodsi uczestniczą w grach i zabawach. Podczas Jarmarku na dziedzińcu zamkowym rozbrzmiewają pieśni lirnicze, dziadowskie, pielgrzymie, opowieści, bajki , legendy, z różnych stron świat. Wieczorne koncerty i spektakle przybliżą atmosferę średniowiecznego świętowania. Dlatego też zachęcam odwiedzić zamek w Kętrzynie w ostatni weekend lipca aby wziąć udział w Jarmarku a przede wszystkim zapoznać się z atrakcyjną ofertą wystawienniczą Muzeum.
Jakie są inne atrakcje i zabytki położone w pobliżu Kętrzyna warte to zaproponowania turystom podróżującym po Szlaku Zamków Gotyckich?
Na terenie powiatu kętrzyńskiego najchętniej odwiedzanym miejscem jest Wilczy Szaniec- była kwatera Adolfa Hitlera. Ogromnym zainteresowaniem turystów cieszy się położone zaledwie 10 km od Kętrzyna Sanktuarium Maryjne w św. Lipce. Powiat i miasto Kętrzyn obfitują w liczne atrakcje turystyczne dostosowane do różnych grup wiekowych i preferencji. W okolicznych miejscowościach znajdują się zamki gotyckie czy też pałace i dwory Dawnych Prus Wschodnich. W Kętrzynie dostępna jest do zwiedzania Baszta w murach miejskich – oddział Muzeum, gdzie prezentowana jest ekspozycja „ W średniowiecznej kuchni”. Nieopodal zamku znajduje się gotycki kościół św. Jerzego z kryształowym sklepieniem, oraz budynek dawnej Loży Masońskiej.
Proszę o krótki opis swojej osoby.
Marta Wojciechowska, archeolog, wieloletni pracownik merytoryczny Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego, od 2018 roku dyrektor tegoż Muzeum.